Accessibility Tools

יעוץ ללא עלות 077-79-22-622

מהי חשיבות בדק הבית?

כאשר אתם רוכשים בית, בין אם מדובר בדירה חדשה ובין אם מדובר בנכס יד שניה כדאי לכם לבדוק איזה נכס אתם רוכשים בכדי לחסוך עוגמת נפש רבה בעתיד. בדיקת הנכס בדירות יד שניה יעזרו לכם בשקילת כדאיות העסקה. הבדיקה תוכל לשקף לכם את מצב הנכס מבחינת כל המערכות והאלמנטים הקיימים בו, כך שבמידה ונדרשת השקעה כספית רבה לתיקון הליקויים שאותרו בו מוטב כי תדעו זאת טרם הרכישה, כך למעשה תעשו שיקול נכון ואמיתי לגבי כדאיות העסקה. לעומת זאת, בנכס חדש אותו רכשתם מהקבלן קיימת לכם הגנה חוקתית המחייבת את הקבלן לתקן ליקויים בדירה בהתאם לחוק המכר. בכדי שתוכלו לאתר ליקויים אלו חשוב מאוד כי מהנדס מומחה יבצע בביתכם בדיקת ליקויים בה נבדקים כל המערכות, הסמויות והחשופות, באמצעות מכשור מקצועי. הליקויים שאיתר המהנדס בבדיקתו מאוגדים לחוות דעת הנדסית איתה עליכם לגשת לקבלן בדרישה לתיקונם. 

האם הקבלן מחוייב לבצע את התיקונים?

חוק המכר (דירות) מגן על רוכשי דירות חדשות מקבלן, שכן הוא מטיל על הקבלן את החובה לתקן ליקויי בנייה. על פי החוק עומדת לקבלן תקופה קצובה לתיקון הליקויים הקיימים בדירתכם, כאשר יש להבחין בין תקופת הבדק לתקופת האחריות. 

בדיקת ליקויים על ידי מהנדס מומחה נעשית על כלל המערכות הקיימות בדירתכם, באמצעות ידע, ניסיון ומיכשור מקצועי מתקדם המסייעים לאתר ליקויים אותם לא הייתם מאתרים בעצמכם. ליקויים אלו מאוגדים לחוות דעת הנדסית איתה עליכם לגשת לקבלן בבקשה לתיקונם. על הקבלן חלה החובה לתקן את הליקויים בהתאם לפרקי הזמן המוגדרים בחוק. באם הקבלן מסרב לבצע תיקון לליקויים אלו, באפשרותכם לפנות לערכאות משפטיות בדרישה לתיקון הליקויים, וזאת בהסתמך על חוות הדעת ההנדסית המהווה מסמך משפטי וראייתי.

מה כוללת בדיקת הליקויים?

בבדיקת הליקויים נבדקים כל המערכות והאלמנטים בדירתכם על ידי מהנדס מומחה. בדיקתו של המהנדס כוללת בדיקת מערכות החשמל, מערכות אינסטלציה, מערכת הניקוז והאיטום, איתור רטיבויות ונזילות, התאמת הדירה לתוכניות, בדיקת פרטי האלומיניום והחלונות, בדיקת דלתות הפנים, הכלים הסניטריים, החיפוי והריצוף וכן הלאה. בדיקה זו נועדה לאתר ליקויים שאינם עומדים בדרישות התקן הישראלי וכן פגמים אסתטיים (כדוגמאת הבדלי גוון בין אריחים, צביעה לקויה, פגיעה בגלזורה חיצונית של כלים וכן הלאה).

בדיקה זו מבוצעת על ידי מכשור מתקדם הכולל סיב אופטי, מצלמות תרמיות לאיתור רטיבויות סמויות, פלסי לייזר פרוטימטר וכן הלאה.

מה משמעות חוות הדעת ההנדסית אותה קיבלתי בסיום הבדיקה?

חוות הדעת ההנדסית הינה מסמך משפטי החתום על ידי המהנדס המומחה שביצע את בדיקת הליקויים. מסמך זה מהווה ראייה משפטית הקבילה בבתי המשפט. בחוות הדעת מאוגדים הליקויים שאותרו במהלך הבדיקה, בצירוף התקנים עליו הם נסמכים ואומדן עלויות לתיקונם. כמו כן לחוות הדעת מצורפים תצלומים שצולמו במהלך הבדיקה המתעדים את הליקויים שאותרו. 

באיזה שלב מומלץ לבצע בדיקת דירה?

השלב האולטימטיבי לביצוע הבדיקה הינו טרם קבלת המפתח וכניסתכם לדירה. איתור הליקויים בשלב זה מאפשר לכם לגשת לקבלן בבקשה לתיקונם עוד טרם כניסתכם לדירה. דבר זה מעניק לכם מספר יתרונות: תחילה, לקבלן קיים אינטרס למסור את כל הדירות. בשלב זה, כל עוד אינכם חתומים על קבלת הדירה הוא יזדרז לתקן את הליקויים בכדי שתחתמו על קבלת הדירה. שנית, סביר להניח שבשלב זה נמצאים באתר עובדי הקבלן ועל כן יש באפשרותו לבצע את התיקונים מבלי לעכב זאת. יתרון שלישי, אינכם גרים בדירה. כל תיקון שייעשה בשלב זה לא ייאלץ אתכם לנהל את שגרת חייכם תוך כדי שיפוצים שכן התיקון ייעשה עוד טרם כניסתכם. כמו כן, מצב זה יכול לעזור לכם במניעת עוגמת נפש רבה שהייתה מתרחשת עם איתור הליקויים כשהנכם כבר מתגוררים בבית. חישבו כמה לא נעים לגור בבית ולגלות לפתע כי מערכת החשמל לא מתפקדת כראוי, כי חיבורי המים החמים לא עובדים, כי השיפועים במרפסות ובחדרי הרחצה אינם תקניים, כי קיימים נזילות וסתימות בצנרת וכן הלאה.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי הבדיקה הינה הכרחית ועל כן אם לא התאפשר לכם לבצעה טרם כניסתכם בשל סיבות שונות, אין זה אומר כי פספסתם את המועד. חשוב לעשותה בכל מקרה, שהרי לפי חוק המכר הקבלן מחוייב לתקן את הליקויים ואין זה משנה אם הנכם גרים בבית או לא.

באשר רכישת נכס יד שניה, בדיקת הליקויים צריכה להיעשות לפני החתימה על החוזה. בבדיקה זו תוכלו לקחת בחשבון אילו ליקויים קיימים בבית ומהי עלות תיקונם. דבר זה יסייע לכם רבות בשקילת כדאיות העסקה ובמשא ומתן הכספי לרכישתה.

כמה זמן אורכת בדיקת ליקויים?

קשה לקבוע באופן גורף כמה זמן אורכת הבדיקה שכן יש לקחת בחשבון מספר פרטים.

אורך הבדיקה עשוי להשתנות בהתאם לגודל הבית, לכמות הליקויים הקיימים בו, לעיכובים בשל גורמי חוץ וכן הלאה.

מדוע חשוב לבצע בדיקה לפני רכישת נכס יד שניה?

אנשים רבים תוהים מדוע מומלץ לבצע בדיקה לפני רכישת נכס יד שניה שהרי חוק המכר המגן על הרוכש בדירות חדשות מקבלן אינו תקף לגביהם.
הסיבה בגינה מומלץ ואף יש לומר, הכרחי, לביצוע בדיקת ליקויים היא בכדי לא לקנות "חתול בשק", בפרט לאור העובדה כי לאחר הרכישה אין גורם אליו אפשר לפנות בדרישה לתיקון הליקויים.
כל דירה /בית בנויים ממערכות רבות. בכדי לוודא את תקינות המערכות הללו נדרשת עבודה של איש מקצוע מיומן המגיע עם הידע והציוד הנדרשים בכדי לוודא את תקינותן. פעמים רבות קיימים ליקויים אותם לא היינו יכולים לזהות בעצמנו ועל כן אין להסתמך על "מבט עיניים", בפרט כאשר מדובר ברכישה הגדולה בחייכם.

בדיקת הליקויים תאגד על גבי חוות דעת הנדסית את מצב הדירה, את תקינות  המערכות ואת הליקויים שאותרו בה. באמצעות חוות דעת זו תוכלו להביא בחשבון את עלויות התיקונים הנדרשות מכם בבואכם לתקנם וכך למעשה יסייעו לכם בשקילת כדאיות העסקה וכן במו"מ הכספי לרכישתה. 

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

שדה אינו תקני
הקלד קוד
שדה אינו תקני