Accessibility Tools

יעוץ ללא עלות 077-79-22-622

חוות דעת הנדסית וקבלת ייעוץ הנדסי

לעתים החלום על דירת החלומות מלווה בלא מעט קשיים בדרך כאשר מתגלים ליקויי בניה. מאחר וחוק המכר מודע לליקויים העלולים להתגלות וכן למעמד הרוכש לעומת הקבלן הגדול, ישנן הגנות חוקיות המאפשרות לרוכשי הדירות לפנות לקבלנים בבקשה לתקן את הליקויים שנתגלו.

בפועל, לא תמיד שש הקבלן לבצע תיקונים באופן מלא ו/או מיידי ומשם מוצא עצמו רוכש הדירה נאבק מול תחנות רוח.

אצלנו ב"מבנים", מבינים את הקשיים הללו ומאמינים כי לצד עבודת המהנדס המאתר את הליקויים ההנדסיים בביתכם, ישנה חשיבות רבה לפן המשפטי הנלווה במקרה הצורך.

בכדי להעניק לכם את השקט והבטחון אצלנו במבנים מציעים ליווי ויעוץ משפטי הניתן על ידי עורכי דין מומחים בתחום.

מבנים מעניקה ללקוחותיה ליווי הכולל הכנת מכתב התראה לקבלן לפני נקיטת הליכים, ללא עלות כחלק ממחיר הבדיקה ההנדסית.

כמו כן, קיימת אופציה להגשת תובענה וייצוג משפטי בתשלום שכר טרחת עורך דין (המחושב בנפרד וכן תשלום אגרת בית משפט).

ליווי משולב הכולל את הפן ההנדסי והפן המשפטי מעניק לכם יתרון רב בניהול תיקכם מול הקבלן.

מועד מסירת המפתח- האם עליי לחתום?

במעמד מסירת הדירה לחזקתכם לרוב, יבקש מכם הקבלן לחתום גם על טופס בו אתם מצהירים שהדירה הינה לשביעות רצונכם, נבנתה כראוי ולא קיימים בה ליקויי בנייה.

במעמד הזה מנצל הקבלן את כוחו ואת רצונכם העז להיכנס כבר לדירה, והרוכש מוצא עצמו חותם אף לפני שהביא מומחה שיבדוק את הדירה.

הקבלן מאמין (ובעיקר מקווה) כי חתימתכם תגרום לכם להימנע מלבוא בדרישה לתיקון הליקויים, אולם אף אם חתמתם על מסמך בו אתם מצהירים כי אין בדירה ליקויים, אל לכם לחשוש שמא וויתרתם על זכותכם לדרוש תיקון ליקויים שיתגלו לכם בהמשך.

מערכת בתי המשפט בארץ והפסיקה מכירים בחוסר הרלוונטיות של מסמכים אלו הנחתמים לרוב בשעת לחץ וביחד עם חוק המכר קיימת לכם הגנה אל מול הקבלנים.

לשם כך, קיימת חשיבות רבה לבדיקה ההנדסית אותה מבצע מהנדס מומחה. אותם ליקויים שאיתר המהנדס בבדיקתו מאוגדים לחוות דעת הנדסית אותה עליכם להגיש לקבלן בבקשה לתקנם.

מה כוללת תביעה בגין הליקויים?

כאמור, הגשת תביעה כנגד הקבלן בגין ליקויים שאותרו בבדיקה ההנדסית בדירתכם ולא תוקנו לא מכילה בתוכה אך ורק את ראשי הנזק הספציפיים שיצרו הליקויים.

ליקויים אלו מביאים עימם פעמים רבות עלויות נוספות אותן יש לקחת בחשבון.

לעתים, יהווה הליקוי גורם לירידת ערך הדירה ובכך יסב נזק כספי לרוכש.

במקרים אחרים, יהיה על הדייר למצוא דיור חלופי עד לסיום התיקונים ובכך יגרור את הדייר להוצאה כספית לא מתוכננת שנגרמה עקב הליקוי.

ובמקרים רבים יתלווה לקיומם של הליקויים מימד נוסף של עוגמת נפש, בגינם יש לפצות את הרוכש.

לזאת יש להוסיף הוצאות בגין אגרות משפט, אובדן ימי עבודה, תשלום שכר טרחה לעורך דין וכן הלאה.

כאמור, עלות התיקון של הליקוי הספציפי איננה לרוב עלות הנזק הכספי שיצר אותו הליקוי כי אם גדול ממנו.

היבטים אלו נבחנים בקפידה ונלקחים בחשבון בעת הגשת התביעה. כאשר נצמדים כמה שיותר לעובדות ומגישים את התביעה בצמוד לעובדות שנתגלו, גוברים הסיכויים כי בתי המשפט יפסקו פיצויים גם לראשי הנזק האחרים שהתגלו ולא רק בגין הליקוי הספציפי. יש לציין כי כל מקרה לגופו וכי הכל נתון לשיקול דעת בית המשפט.

חוק המכר (דירות)- כיצד מגן עליי?

חוק המכר (דירות) הינו היום החוק העיקרי הנותן הגנה לרוכשי הדירות בבואם לקבלן בדרישה שיתקן ליקויים שנמצאו בדירתם.

החוק למעשה מטיל על הקבלנים את החובה לתקן ליקויי בניה ולתת לרוכש הדירה ערבות להבטחת מסירת הדירה לרוכש.

החוק מבחין בין תקופת האחריות לתקופת הבדק. תקופת הבדק לליקויים אשר נתגלו בתקופה זו  נעה בין שנה לשבע שנים (מיום קבלת החזקה בדירה), בהתאם לליקוי ובהנחה כי לא נגרם בשל רשלנות הרוכש, ואילו תקופת האחריות לדברים הקשורים בבניין הינה כשלוש שנים מתום תקופת הבדק.
יש לציין כי באשר לליקויים הנוגעים ליסודות הבניין ואי התאמה יסודית החוק לא מגביל לתקופה מסוימת.

הגנות אלו לא ממעיטות מחשיבות ההיוועצות בעורך דין בטרם חתמתם על חוזה הדירה.

**אין באמור משום ייעוץ משפטי

 

מבנים תמיד תשמח לעמוד לשרותך ולהעמיד לרשותך את מיטב מהנדסינו המומחים בתחום.

במבנים נדאג ללוותך לאורך כל הדרך, החל מהייעוץ הראשוני וכלה בהמשך הדרך אל מול הקבלן ונספק לך את השקט הנפשי והביטחון ברכישה החשובה ביותר בחייך.

 

חוות דעת הנדסית

כאשר קונים דירה מקבלן הנטייה הטבעית היא לחתום מהר על החוזה ולהגשים את החלום. ואולם, חשוב לדעת שלעיתים קרובות קיימים בדירות חדשות ליקויים אסתטיים ובטיחותיים שאינם עומדים בתקנים הנדרשים ובתוכניות המוסכמות. על כן, חשוב להתנהל בצורה מושכלת ולקבל ייעוץ הנדסי עוד לפני מסירת המפתח, בנוסף על ביצוע בדק בית המוביל לקבלת חוות דעת הנדסית.

מסירת מפתח

מרבית הקבלנים מבקשים מהקונים לחתום במעמד מסירת הדירה, על הסכמתם כי הדירה בנויה לשביעות רצונם וכי אין בה ליקויים. מדובר במעמד מרגש ומלחיץ, כאשר מרבית הקונים נכנעים לשעה הדוחקת וללחצים מצד הקבלן על מנת לחתום מבלי לבצע בדיקות הנדסיות מוקדמות. חשוב לדעת כי גם חתימה על הצהרה זו אינה מונעת מכם את הזכות לדרוש כי הקבלן יבצע תיקונים על חשבונו, אף אם נתגלו לאחר החתימה. החוק בישראל מעמיד לרשותכם לא מעט הגנות, ובתי המשפט נוטים לראות את החתימה על ההצהרה שלעיל כבלתי רלוונטית. אנו מקווים כמובן שהדירה החדשה שלכם תהיה תקינה לחלוטין, אך על מנת להבטיח את עצמכם קיימת חשיבות גדולה לבדיקה הנדסית על ידי מהנדס מומחה.

מהי חוות דעת הנדסית?

חוות דעת הנדסית היא דו"ח מפורט שמספקת לכם חברת מבנים, על סמך הבדיקות השונות שביצע מהנדס מורשה מטעמנו. חוות הדעת מכילה את פירוט הליקויים שנתגלו וסימוכין להם, התקנים הרלוונטיים לכל ליקוי, וכן עלויות התיקונים הנדרשים. זהו מסמך בעל תוקף משפטי שעימו תוכלו לפנות אל הקבלן על מנת שיבצע את התיקונים, וזאת עוד לפני הכניסה לדירה. לצד חוות הדעת ההנדסית תוכלו לקבל ליווי וייעוץ הנדסי אשר ייעזרו לכם להבין כיצד להתנהל מול הקבלן. כמו כן, ביכולתנו להפנותכם לעורכי דין מומחים אשר יסייעו לכם בהתדיינות מול הקבלן ואף בבית המשפט במקרה של תביעות.

עמדו על זכויותיכם

לפי חוק המכר הקבלן מחויב לתקן את ליקויי הבנייה, וקבועה אחריות לתקופת הבדק שנעה בין שנה ל- 7 שנים מקבלת חזקתכם בדירה. זאת, בהתאם לליקויים שנתגלו ולפרמטרים נוספים. עוד חשוב לציין כי ניתן לבצע את הבדיקות ההנדסיות ולעשות שימוש בחוות הדעת גם אחרי הכניסה לדירה, ולאחר מסירת המפתח.

להזמנת חוות דעת הנדסית

אם אתם עומדים להיכנס לדירה חדשה, זכרו שהתנהלות מושכלת עשויה לחסוך מכם עוגמת נפש מרובה. על מנת לזכות בתמורה הולמת להשקעתכם ולהבטיח את זכויותיכם כחוק, פנו אלינו והזמינו בדק בית מטעם מהנדס מורשה.

לפרטים נוספים, שאלות וקבלת ייעוץ הנדסי פנו אלינו בחברת מבנים 

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

שדה אינו תקני
הקלד קוד
שדה אינו תקני